Vyhledávání

BŘEZEN 2024

Měsíc březen se nesl v oslavách jara a v přípravách na Velikonoční jarmark v naší mateřské škole. Na holčičí pomlázku paní učitelka Renata pletla za pomoci dětí pomlázky. Setí obilí do papírových kelímků bylo neméně důležité, protože muselo vyrůst do našeho jarmarku.Také barvení a zdobení vyfouklých vajíček děti moc bavilo.  Že se těšíme na jaro jsme dokázali výrobou Moreny a jejím vhozením do potoka. Zimo, zimo táhni pryč nebo na Tě vezmu bič, básnička která vyprovázela naše Zimy na dlouhou cestu po vodě. Velikonoční jarmark byl velmi zdařilý a myslíme si , že se stane milou tradicí v naší mateřské škole. Všechny výrobky, které jsme nabízeli se všem líbily.

ÚNOR 2024

Zimní měsíc únor byl ve třídě Ptáčků ve znamení pohybu. Nejen díky projektu „Děti v pohybu“, ale i díky povídání o zdraví. Povídali jsme si o zdravé stravě, zdravé mysli, zdravém pohybu a čistotě. Zopakovali jsme si jak přivolat pomoc a pojmenovávali jednotlivé části těla. O tom, že mezi námi jsou i lidé se zdravotním omezením jsme si nejen povídali, ale seznámili jsme se i s piktogramy, které jednotlivá omezení znázorňují.  V Opočně na zimním stadiónu jsme se rozloučili s panem trenérem, který nás učil bruslit a začali se těšit na jaro 🙂

 

LEDEN 2024

Druhý týden v lednu byl venku velký mráz, jak se říká, že mrzelo až praštělo. To nás  motivovalo k výrobě ledových ozdob. Do hlubšího víčka nebo formičky jsme poskládali korálky, peříčka, třpytky, přírodniny a zalili vodou. Na okraj jsme nezapomenout dát úzký provázek jako očko. Ozdobené a zalité formičky jsme dali za okno zmrznout. Druhý den jsme obsah vyklopili a ledové ozdoby pověsili ven na keře před školku. A i když sněhu moc nebylo, i tak jsme si povídali do konce ledna o zimních sportech. A nejen povídali, zkoušeli jsme je předvádět pantomimou podle toho jaký zimní sport padnul na herní kostce, kterou jsme si vyrobili. Taky jsme poznávali piktogramy jednotlivých zimních sportů. Teď už se těšíme na bruslení, protože k tomu není potřeba sníh, ale stačí zimní stadion – třeba ten v Opočně 🙂

PROSINEC 2023

Stejně jako každý rok, byl prosinec pro děti velmi rušným měsícem. Nejdříve přišel do Ptáčků Mikuláš i s čertem a andělem, pak děti nacvičovaly vystoupení na besídku pro rodiče, mezitím vyráběly ozdoby a vánoční přání a k tomu všemu ještě napekly perníčky. Za všechnu tu snahu byly děti odměněny velkou hromadou dárků od Ježíška.

Na děti se opět těšíme 2. ledna 2024 a všem vám do nového roku přejeme hodně zdraví, radosti a pohody.

Paní učitelky Katka, Pavla, Šárka

a paní asistentky Renata a Lucka

 

LISTOPAD 2023

Do naší třídy přijel Martin na bílém koni. I když venku sníh nepadal, my jsme si svůj papírový vyrobili. Dětem jsme vyprávěli pověst o svatém Martinovi a taky jsme si na něj zahráli. S dětmi jsme venku pozorovali, jak se příroda ukládá k zimnímu spánku a pomalu se začali připravovat na příchod Mikuláše.

ŘÍJEN 2023

Téma týdne s námětem „Podzimní květiny“, nás motivovalo k uspořádání Květinového plesu. Slavnostní oblečení všem moc slušelo a květiny od chlapců nám udělaly radost. Holčičky byly velmi aktivní, šikovné a nápadité v tanci, ale chlapci se také snažili. Zahráli jsme si taneční hry a s radostí jsme si v párech zatančili polku.  Během října mohly děti nosit do třídy doma vyrobené draky, abychom si mohli udělat minidrakiádu ve třídě a zároveň zazpívat písničku „Vyletěl si pyšný drak“. Říjen nám uzavřel halloweenský karneval, kde bylo hodně strašidelně 🙂

 

ZÁŘÍ 2023

V září jsme ve třídě Ptáčků přivítali nové děti a seznámili je nejen s naší třídou, ale i z celou školkou. Zkrátka, udělali jsme si malou exkurzi a nahlédli do všech zákoutí naší MŠ. Tvořili jsme podzimní výzdobu na okna, cvičili, zpívali atd. Krásné, slunečné počasí v měsíci září nám dávalo mnoho podnětů ke hře na vycházce. Děti si plně užívaly školní zahrady, ale nejvíce možností ke hře, rozvoji představivosti a fantazie nabízel les, který máme u naší školky nadosah. Stavění domečků, věží a obrázků z klacíků, šišek a jiných přírodnin děti velice bavilo. Ať krásné počasí vydrží co nejdéle .

ČERVEN 2023

Měsíc červen byl měsícem plným akcí a těšení se na prázdniny. Kreslili jsme obrázky, kam pojedeme o prázdninách a předškoláci se pomalu loučili se školkou. Eliška a Anička dokonce dětem na rozloučenou upekly muffiny 🙂

 

 

KVÉTEN 2023

V měsíci květnu si děti připravily vystoupení ke Dni matek. S radostí jsme přivítali v naší mateřské škole maminky, ale také tatínky, babičky, dědečky, sourozence atd.   Vlakem jsme jeli na krásné taneční vystoupení Harry Potter v Třebechovicích pod Orebem, které nastudoval taneční obor ZUŠ Třebechovice p. O. Děti se také velmi těšily na příjezd Sboru dobrovolných hasičů z Týniště nad Orlicí na hřiště k tělocvičně U Dubu. Tam si děti prohlédly hasičská auta s vybavením, zásahové obleky, přilby a další věci, které si mohly vyzkoušet. Na základě prožitků děti druhý den v MŠ  nakreslily, co u hasičů viděly a co se jim líbilo. Zároveň si vyzkoušely, jaké je to pohybovat se se zdravotním omezením nebo jak se provádí první pomoc.

A jelikož se blížil MDD, nakreslily děti obrázky pro děti z jiných mateřských škol, které jsme jim poštou poslali.

DUBEN 2023

V dubnu jsme se těšili na Den Země, který oslavujeme mimo jiné i návštěvou Hvězdárny a planetária v Hradci Králové.  Celý měsíc jsme si povídali nejen o naší planetě, ale o celém vesmíru a sluneční soustavě. Téma vesmír, je u dětí velmi oblíbené. A tak jsme spustili náš školní model sluneční soustavy, kde děti  s napětím sledovaly, jak planety obíhají kolem Slunce a jak se na naší Zemi střídá den a noc. Všechny děti poznaly planetu Saturn, protože má prstenec. Děti velmi bavilo, že si takový model planet mohly vyrobit i z papíru. A aby toho nebylo málo, přidali jsme výlet do vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové, který byl obohacený výkladem a interaktivním programem. Dětem se líbila Francisova turbína, a tak jsme si ve třídě zkusili jednu vyrobit.

K jaru patří Velikonoce, ke kterým patří holčičí a klučičí koleda. Nejdříve si přinesly pomlázku holčičky a vyšupaly kluky a za čtrnáct dní se situace obrátila. Koledování, šupání a ochutnávání vykoledovaných sladkostí si děti náležitě užily.

A možná ještě víc si děti užily čarodějnický rej, který se opravdu vydařil. Tanec, míchání lektvarů a čarování se všem čarodějnicím a čarodějům dařilo.

 

 

 

BŘEZEN 2023

Měsíc březen se v naší třídě „točil“ hlavně okolo českých tradic.  Zvyk vynášení Moreny dodržujeme v naší mateřské škole již dlouho. V každé třídě si děti za pomoci paní učitelky  vyrobily Morenu a ve společnosti dětí z celé školky a za pokřiku „Zimo, zimo, táhni pryč!“ ji vhodily do potoka Alba a tím přivolávaly jaro.

Velikonoční jarmark 28.března, měl v naší mateřské škole letos premiéru a velice se vydařil.  To co děti vyrobily si mohli návštěvníci zakoupit za libovolnou cenu. Všichni byli spokojení a my  se už těšíme na příští jarmark v roce 2024.

 

ÚNOR 2023

V únoru jsme se věnovali pohybu a to  hlavně díky projektu „Děti v pohybu“, který probíhal v celé MŠ od 13.2. do 24.2. Děti cvičení bavilo a vůbec jim nevadilo, že se měly každý den ráno převlékat na cvičení do cvičebního úboru. Rodiče hezky spolupracovali a přiváděli děti včas do školky. Na konci projektu byly děti za „cvičební“ snahu odměněny diplomem a sladkou odměnou. Mimo cvičení jsme se věnovali i stavbě těla. Děti si vyzkoušeli poznávání jednotlivých kostí na rentgenových snímcích. Díky IT programu „Moje tělo“ už vědí, kde jsou jaké orgány, jak proudí krev v cévním systému, proč je důležité srdce a mozek a jak probíhá koloběh života.

LEDEN 2023

Sněhuláci, Ti se mají, nekašlou a nekýchají. Děti postavily sněhuláka venku při vycházce, ale taky ve školce. Malování, stříhání a lepení částí sněhuláka je moc bavilo a s výsledkem byly moc spokojeny. A jelikož sněhuláků není nikdy dost, vytvořili jsme si je i na nástěnky. Také jsme se blíže seznamovali s DIGI pomůckami, kde jsme zkoušeli první kroky programování. Po vánočních svátcích jsme neopomněli rozpohybovat naše těla a postupně se tak připravovali na projekt „Děti v pohybu“.